هشدار رییس شورای عالی استان ها درباره افزایش شهرفروشی در کشور

رئیس شورای عالی استان ها با الزامی دانستن اصلاح و بازنگری در کمیسیون ماده 100 که مربوط به تخلفات ساختمانی است، گفت: فروش اعضا و جوارح شهر برای اداره شهر یا همان شهر فروشی بسیار نگران کننده است و این قانون باید با یاری نمایندگان اصلاح گردد.

هشدار رییس شورای عالی استان ها درباره افزایش شهرفروشی در کشور

به گزارش خبرنگاران، مرتضی الویری در شصت ودومین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان ها در همدان، با بیان اینکه شورا آماده دریافت و جمع آوری پیشنهادات برای مقابله با شهرفروشی است، گفت: پیشنهاد ارائه یک طرح برای اصلاح ماده 100 به مجلس وجود دارد؛ چراکه شهرفروشی بسیار درحال اتفاق است و مبنای ما این است که در صورت هم فکری و یاری مجلس با بازنگری در کمیسیون ماده 100 می توان مسائل را حل کرد.

وی با اشاره به نحوه تأمین هزینه شهرداری ها برای خدمات شهری مطرح نمود: 20 درصد هزینه شهر توسط دولت و 80 درصد باقی مانده از عوارض کسب می گردد، این درحالیست که این مقدار تامین هزینه کافی نیست و نیازمند یاری بخش خصوصی است، اما به علت تگناها بخش خصوصی حاضر به همکاری نیست.

الویری همکاری شوراها با مجلس را راهکاری اساسی برای حل مسائل مدیریت شهری دانست و اضافه کرد: لایحه عوارض ایرادات بسیاری دارد که نیازمند توجه و یاری نمایندگان مجلس برای حل آنهاست؛ عدم تقسیم بندی مناسب پرداخت عوارض به بخش های شهرداری، تبدیل عوارض به مالیات و انتقال پول های دریافتی به خزانه کشوری از جمله مسائل عمده این لایحه است.

وی بابیان اینکه مدیریت شهری در دولت مطرح شده، اما هنوز به جایی نرسیده است، گفت: مجلس درحوزه مدیریت شهری وارد شد و پس از انتقال به شورای عالی استان ها و برگرداندن آن با دو فوریت، اکنون درحال آنالیز است و درصورت اجرا منافع بسیار زیادی در مدیریت شهری دارد.

الویری با اشاره به مسائل تامین مالی برای شوراها بیان نمود: ما منابع را به شورای استان ها می پردازیم، اما شورای شهرستان ها و بخش ها منابعی ندارند.

الویری در سرانجام گفت: بند3 ماده 82 قانون تشکیلات و نظارت شوراها در سال 1375 تصویب شده، اما به درستی انجام نمی گردد و امیدواریم انجام شوند؛ چراکه در صورت اجرا بسیا از مسائل حل می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هشدار رییس شورای عالی استان ها درباره افزایش شهرفروشی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار رییس شورای عالی استان ها درباره افزایش شهرفروشی در کشور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید