مهارت های مدیریت اقتصادی، وقتی نورسیده ای وارد خانواده می گردد

به گزارش مطالب گلچین شده، بیشتر قریب به اتفاق زوجین در صورت فراهم بودن حداقل شرایط نسبت به اضافه کردن تعداد اعضای خانواده شان حتی بیشتر از دو فرزند چندان بی میل نیستند.

مهارت های مدیریت اقتصادی، وقتی نورسیده ای وارد خانواده می گردد

به گزارش گروه رسانه های مطالب گلچین شده، بعضی جوانان هنگام تصمیم به ازدواج و تشکیل زندگی مشترک دچار تردید و اضطراب می شوند و یکی از دلایل افزایش سن ازدواج نیز همین است. از سوی دیگر بعضی زوجین جوان هم که خوشبختانه با پیوند خود کانون یک اجتماع انسانی کوچک را بنا گذاشتند، هنگام تصمیم به فرزندآوری دچار دودلی شده و به هزینه ها و درآمد خود نگاه می نمایند و چنانچه تصور نمایند از عهده مخارج یک خانواده سه نفره برنمی آیند، قید فرزندآوری را زده و آن را به زمان نامعلومی در آینده موکول می نمایند. غافل از اینکه همانطور که ازدواج در یک دوره سنی از زندگی فرد بیشتر توصیه می شود، فرزندآوری نیز در یک بازه زمانی از سن پدر و مادر خیلی پسندیده تر خواهد بود. والدین خود من در سنی بالاتر از روال معمولی صاحب فرزند شدند و من با پدر خود اختلاف سنی زیادی داشتم که موجب شد در سنین نوجوانی و جوانی با هم به اختلاف نظر های فراوانی برخورد کنیم. از آنجایی که عامل اصلی درنگ زوجین در فرزندآوری به عامل اقتصادی و مسکن بازمی شود، در این مقاله قصد دارم بعضی توصیه های اقتصادی را با مخاطبین محترم در میان بگذارم زیرا بر اساس تجربه 30 ساله من، اگر همسرانی را که فارغ از کلیه شرایط، اصولاً علاقه ای به فرزندآوری ندارند، کنار بگذاریم، بیشتر قریب به اتفاق زوجین در صورت فراهم بودن حداقل شرایط نسبت به اضافه کردن تعداد اعضای خانواده شان حتی بیشتر از دو فرزند چندان بی میل نیستند. بنابراین غنچه نورسیده یک خانواده شاید در ظاهر هزینه زیادی داشته باشد، اما والدین به ویژه پدران نباید اجازه بدهند حلاوت اضافه شدن عضو جدیدی به خانواده، به دلیل نگرانی های اقتصادی، محیط خانه را مضطرب و کام آن ها را تلخ کند. لذا، در اینجا بیایید به اتفاق هم بعضی از روش های مدیریت بودجه خانواده ای که به تازگی دارای عضو جدیدی شده اند را مرور کنیم تا این تلقی و گمان نادرست رایج نشود که پس از تولد نوزاد، یکباره خانواده با انفجار هزینه های ماهانه روبرو شده و ورشکست می شود!

نگرانی از تنظیم هزینه های خانواده

درست پس از به جهان آمدن دختر اولم، یک اتفاق جالب برایمان رخ داد؛ اینطور به نظر می رسید که تقریباً هر قطعه اسکناس داخل کیفم بال درمی آورد و پر می زد و می رفت؛ یکی یکی به طرف پزشک متخصص اطفال، داروخانه و فروشگاه های لباس و لوازم تغذیه نوزاد پرواز می کردند! مطمئناً من و همسرم از قبل می دانستیم که آمدن بچه فشار های اقتصادی و سرفصل های هزینه ای جدیدی را با خود به همراه خواهد آورد، با این حال، وقتی اولین صورتحساب بانکی پس از زایمان همسرم را دیدم، کمی یکه خوردم و نگران شدم که چطور می خواهم از عهده هزینه های بچه ای بربیایم که امروزه از یک فرد بزرگسال هم بیشتر خرج و مخارج دارد؟! اگر یک نوزاد تازه متولد شده در خانه دارید، قدمش مبارک ولی احتمالاً شما هم دچار اضطراب خواهید شد. جای تعجب هم نیست؛ شما طی مدتی به یک نوع رفتار اقتصادی و شیوه هزینه کردن عادت نموده بودید و یکباره مخارج شما با توجه احتیاج های جدید خانواده افزایش یافته است. اما امید همواره وجود دارد. با آزمون و خطا، در زمان بزرگ شدن دخترم چیز های زیادی در خصوص تنظیم بودجه آموختم. حالا که دختر دومم هم به جهان آمده، از قبل وارد تر و باتجربه تر شده ام. روش هایی وجود دارد که همه می توانند با استفاده از آن ها هزینه های نوزاد یا کودک خود را به نصف و حتی بیشتر کاهش دهند.

هزینه های بیمارستانی غیرضروری را حذف کنید

هزینه های بیمارستانی می تواند به طور گسترده ای متفاوت و متنوع باشد. اگر بیمارستانی که می روید، گران است، می توانید از اتاق خصوصی صرفنظر کنید. برای یک یا دو روز در بیمارستان ماندن چه ضرورتی دارد که اتاق خصوصی بگیرید؟ بعضی بیمارستان های خصوصی بابت خدمات اضافه ای که ارائه می دهند، هزینه زیادی دریافت می نمایند. شاید این هزینه ها ضرورتی نداشته باشد؛ به ویژه وقتی پیش می آید که به ناچار مادر و فرزند باید تعداد روز های بیشتری در بیمارستان تحت نظر کادر پزشکی بمانند. والدین می توانند در بیمارستان از کادر پرستاری درخصوص مواردی مانند غذا، لوازم بهداشتی و نظافتی نوزاد، شوینده های مناسب البسه نوزاد و نحوه خواباندن یا شیردادن او سؤال نمایند و اطلاعات بگیرند. حتی می توانند برندهای تولیدی لوازم کودک با قیمت مناسب تر را هم سؤال نمایند و غذا های مناسب و تقویتی نوزاد را جویا شوند. در بخش زنان و هنگام استراحت پس از زایمان، زمان مناسبی برای اخذ راهنمایی های پزشکی و نگهداری از نوزاد از کادر پزشکی است. بهتر است درخصوص حالات نوزاد در خواب و بیداری یا علائم ناراحتی طبیعی او در زمان های خاص سؤال کنید. شاید در منزل موارد کم اهمیت بدون احتیاج مراجعه به پزشک و با مراقبت والدین ابتدایی رفع و رجوع شود. چنانچه در زمان اقامت در بیمارستان لوازمی به شما داده شد، هنگام ترخیص آن ها را با خود به خانه ببرید.

تغذیه با شیر مادر بهترین و به صرفه ترین است

اگر یکی از والدین بتواند از نوزادشان پرستاری کند، نه تنها برای سلامتی فرزندشان بهتر است بلکه حداقل در سال اول مبلغ قابل توجهی را صرفه جویی خواهند کرد. متأسفانه فرهنگ اشتباه رفتن به سراغ شیرخشک -مگر طبق تجویز پزشک- بین مادران شیوع پیدا نموده و به نوبه خود هزینه قابل توجهی از بودجه خانواده را صرف می نماید. مادرانی که به هر دلیل در تغذیه نوزاد با شیر مادر مشکل دارند می توانند در کلاس های مشاوره تغذیه با شیر مادر شرکت نمایند. حتی می توانند تحقیق نمایند چه مراکزی چنین کلاس هایی را به صورت رایگان برگزار می نماید تا در آن ها شرکت نمایند. بسیاری از والدین از این مورد چشم پوشی می نمایند. همچنین می توانید از تجربه افراد مسن تر و بستگان باتجربه دو طرف استفاده کرد.

برای خرید لوازم تغذیه و شیردهی نوزاد عجله نکنید. بیشتراً خانواده ها اقدام به خریداری لوازمی می نمایند که شاید بعضی از آن ها اصلاً استفاده نشود و تنها هزینه ای به پدر خانواده تحمیل می شود. از آنجا که دو، سه هفته اول تولد نوزادان عموماً در خانه می گذرد، حداقل همین مدت صبر کنید و کم کم لوازمی را بخرید که واقعاً احتیاج می شود، مگر آن که مادر از ابتدا قادر به تغذیه نوزاد با شیر خود نباشد. بعضی هم تمام دو سال فرزند خود را با شیر مادر تغذیه می نمایند که در این صورت دیگر احتیاجی به لوازم جانبی تغذیه بچه هم نیست.

راه های بسیار برای صرفه جویی های بی شمار

لباس های کودک را خیلی زودتر از زمان لازم خریداری نکنید. نوزادان می توانند رشد ناگهانی داشته باشند. یکی از دوستانم سال گذشته برای فرزند خردسال خود در اوایل پاییز یک کت زمستانی خرید، اما وقتی فصل سرما از راه رسید، سایز کت برایش کوچک شده بود. بچه ها در حال رشدند و ضرورتی ندارد به پاساژ های گران قیمت برای خرید پوشاک مراجعه کرد. هنگام خرید لباس هایی مانند لباس زیر، سرهمی و جوراب، ترجیحاً آن ها را به رنگ سفید ساده خریداری کنید تا در صورتی که کثیف شدند، بتوانید با محلول های لباسشویی ارزان تر سفید و تمیز کنید. توصیه می کنم رنگ لباس ها و مدل هایی را انتخاب کنید تا نوزاد پسر و دختر هر دو بتوانند بپوشند.

وقتی دختر بزرگ ترم به جهان آمد، من پشت سر هم برایش لباس صورتی می خریدم؛ حتی به ذهنم خطور نمی کرد که فرزند بعدی من ممکن است پسر باشد و آن همه دست و پا زدن و صرف زمان برای انتخاب لباس و رنگ ها، بی فایده خواهد بود. شما می توانید مبلغ زیادی بابت کفش نوزاد هزینه کنید. نوزادان وقتی در خانه هستند پابرهنه حرکت می نمایند و سریع تر هم راه می فرایند. یا از جوراب های بافت بهره ببرید که هنگام بیرون بردن پاهایش نیز گرم بماند. سعی کنید در حراجی ها لباس های انتها یا خارج فصل را به قیمت مناسب تر تهیه کنید. حتی می توانید البسه مناسب دست دوم (به جز پوشاک زیر) تهیه کنید. خانواده ای را می شناختم که البسه بیرون فرزند خود را به جای دور انداختن، شسته و داخل کاور لباس بسته بندی می کردند تا اگر کسی از فامیل احتیاج داشت به او بدهند. اوضاع اقتصادی امروزه فرهنگ مصرف متفاوتی را طلب می نماید. به نظرم نباید در قید و بند حرف مردم بود. همه می دانند که به دلیل رشد سریع بچه ها خرید البسه و وسایل گران قیمت شاید اتلاف پول باشد. فرهنگ مصرف خود را برای استفاده از وسایل کمتر و ترکیبی تطبیق دهید. به دنبال مبلمان و لوازم جانبی باشید که استفاده دوگانه داشته باشند. من درمورد چیز هایی مانند ترکیب میز و کشو یا جایگاه های ترکیبی چندحالته صحبت می کنم که می توانند به چند حالت تغییر نمایند. یا بسیاری از گهواره ها نیز می توانند به تختخواب های کودک نوپا تغییر شکل داده شوند. هدایای ناخواسته را زودتر به فروشنده شان برگردانید. فروشندگان گاهی بازه زمانی را برای تعویض کالای فروخته شده مشخص می نمایند. اگر نمی خواهید شانس خود را از دست دهید، محل فروش کالا را از هدیه دهندگان سؤال کنید و آن را با کالای ضروری تعویض کنید. حتی افراد فامیل که قصد تهیه هدیه و چشم روشنی دارند، می توانند از والدین نوزاد بابت کالا و وسیله ضروری تر سؤال نمایند یا اگر منع فرهنگی ندارد، وجه نقد را هدیه بدهند تا والدین بسته به احتیاج خود اقلام مورد احتیاج را تهیه نمایند. بالش ها و کوسن های تخت بچه را خریداری نکنید. آن ها زیبا و چشم نواز ولی بی فایده هستند و شما ناچار خواهید بود هر زمان که کودکتان در تختخوابش خواب است، مراقبش باشید زیرا معمولاً در اثر حرکت کودک به هم می ریزند و می توانند خطر بالقوه سندرم مرگ ناگهانی نوزادان را افزایش دهند. قبل از تولد نوزاد فقط یک یا دو بطری شیر بخرید. من یک دوجین از یک مارک خاص خریداری کردم، بعد متوجه شدم که دخترم آن ها را به دهان نمی برد. او یک نوع متفاوت و ارزان تر را دوست داشت.

هنگام صحبت از پوشک بچه، سعی کنید از عمده فروشان این کالا را تهیه کنید یا می توانید به فروشگاه های تخفیفی مراجعه و پوشک را با قیمت کمتری تهیه کنید. سعی کنید از خرید تک فروشی اجتناب کنید. به سایز بزرگ تر هم فکر کنید. در این صورت، سالانه مبلغی صرفه جویی خواهید کرد. پیش از خرید کالسکه فکر کنید چه مقدار ممکن است از کالسکه بهره ببرید. در صورتی که زیاد اهل بیرون بردن نوزادتان با کالسکه نیستید یا مثلاً با اتومبیل یا آغوشی تردد می کنید، از هزینه اضافی اجتناب کنید. قبل از خرید هر نوع کالسکه، آن را تست راهپیمایی هم بکنید. بهترین دوست من مدل گران قیمتی خریده بود و من هم وسوسه شدم از همان مدل بخرم. سپس فهمیدم که نمی توانم آن را خوب کنترل و راهنمایی کنم. وقتی به دوستم گفتم کالسکه خوبی نیست او هم خندید و گفت: من هم همین عقیده را دارم، بهتر بود از من می پرسیدی. برای کلاس ها و بازی به کتابخانه های محلی یا مراکز فرهنگی هنری محل زندگی خود مراجعه کنید. وقتی دختر اولم شش ماه داشت، مبلغ زیادی را بابت کلاس موسیقی هزینه کردم، اما در خصوص فرزند دومَم، تصمیم گرفتم آنچه کتابخانه به من پیشنهاد می نماید را مانند لوح فشرده قصه گویی موزیکال، مورد توجه قرار دهم و خرسند شدم که دیدم برای مادر و کودک و بچه هایی که هنوز راه نیفتادند یا نوپا هستند، کلاس آموزشی و برنامه قصه خوانی رایگان برگزار می شود. کتابخانه همچنین دارای پازل های چوبی و اسباب بازی های متنوع دیگری بود که می توانستیم وقتی در آنجا حضور داریم بازی کنیم. یک کیف مخصوص وسایل بچه در ماشین خود نگه دارید. مطمئن شوید که حاوی سه عدد پوشک، پماد، یک بسته دستمال مرطوب، یک دست لباس اضافی باشد و اگر کودک شما غذا های جامد می خورد، یک میان وعده کوچک -مانند بیسکوئیت بچه ها که به دندان بگیرد یا نان سبزیجات- هم بردارید.

بهداشت و درمان و تغذیه کودک

از پزشک متخصص اطفال خود درخصوص محصولات نمونه رایگان شرکت های تولیدی سؤال کنید. تقریباً در هر نوبت معاینه، پزشک دختر بزرگ ترم یک قوطی کوچک کرم ضد اِگزِما به من می داد. توصیه می شود قبل از مشخص قرار دیدار با پزشک متخصص اطفال خود تماس بگیرید تا در خصوص مشکل نوزاد از او راهنمایی تلفنی بگیرید. پزشکان باتجربه ممکن است بتوانند بیماری را به وسیله تلفن تشخیص دهند. شاید با راهنمایی کوچکی مشکل رفع شود. دماسنج دیجیتال برای اندازه گیری تب بچه که گران هم هست نخرید. بیشتر پزشکان برای صحت تشخیص دمای بدن بچه ها درجه های جیوه ای را پیشنهاد می دهند. پدربزرگ ها و مادربزرگ ها مخازن ارزشمند تجربه هستند. روی یاری دریافت از آن ها چه درخصوص نگهداری یا اخذ راهنمایی های پزشکی همواره می توانید حساب کنید. خبرنامه ها و تبلیغات شرکت های غذایی بچه ها را دنبال کنید تا با مواد غذایی مناسب و به صرفه بچه ها آشنا شوید. سعی کنید طرز تهیه مواد غذایی آسان و در عین حال مفید برای بچه ها را یاد بگیرید.

منبع:جوان

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مهارت های مدیریت اقتصادی، وقتی نورسیده ای وارد خانواده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهارت های مدیریت اقتصادی، وقتی نورسیده ای وارد خانواده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید