معافیت ایران از مشارکت در کاهش فراوری اوپک

اجلاس 175 اعضای اوپک در حالی روز جمعه در وین به سرانجام رسید که به دلیل مازاد عرضه در بازار اعضا در مورد کاهش فراوری 800هزار بشکه ای برای متعادل کردن بازار به توافق رسیدند؛ توافقی که ایران از آن معاف شده و وزیر نفت در مورد آن گفت: به آن چه تامین کننده منافع اوپک و ایران است، دست یافتیم.

معافیت ایران از مشارکت در کاهش فراوری اوپک

به گزارش خبرنگاران، بیژن زنگنه در خاتمه نشست اعضای اوپک در جمع خبرنگاران از رضایت ایران از نتایج مذاکرات اطلاع داد و معافیت ایران از مشارکت در توافق کاهش فراوری را تایید کرد به این سوال که آیا از کلمه معافیت در بیانیه خاتمهی استفاده شده است، این گونه پاسخ داد: ایران از مشارکت در این توافق مستثنا شده و نامه معافیت را از اوپک دریافت می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که ایران از تماس دولت آمریکا با برخی اعضای اوپک ناخشنود است، اظهار کرد: بله. قبلا نیز تجربه چنین رفتارهایی را داشته ایم. اوپک نمی خواهد از بیرون از سازمان تحت فشار قرار بگیرد. نمی دانم دولت آمریکا چه زمانی از این رویه درس می گیرد.

به گفته وزیر نفت مذاکرات سخت و پیچیده بود.

زنگنه درباره تاثیرگذاری روسیه در این توافق شرح داد: روسیه در درون اوپک تأثیرگذار نیست اما در مجموع در توافق بین اوپک و غیر اوپک نمی توان نقش مهم روسیه را نادیده گرفت.

بر اساس این گزارش، نشست اعضای اوپک روز جمعه برگزار و نشست فراوریکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک فردا (شنبه) برگزار خواهد شد.

اعضای اوپک توافق کردند فراوری خود را برای دوره 6ماهه (از ابتدای سال جدید میلادی) 800 هزار بشکه در روز کاهش دهند. شنیده ها حاکی است که کشورهای غیر اوپکی نیز برای کاهش 400 هزار بشکه ای فراوری نفت به توافق رسیده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "معافیت ایران از مشارکت در کاهش فراوری اوپک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معافیت ایران از مشارکت در کاهش فراوری اوپک"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید