سرویس مدارس همدان برموج بی قانونی سوار است، افزایش خودسرانه نرخ ها

به گزارش مطالب گلچین شده، خبرنگاران – گروه استان ها: دقایقی تا تعطیلی مدارس شهر همدان در اولین روز از مهرماه باقی مانده است؛ مادر سراسیمه خود را به مدرسه می رساند تا قبل از به صدا درآمدن زنگ آخر مدرسه برای سرویس ایاب و ذهاب فرزندش با یکی از رانندگان سرویس مدارس صحبت نموده باشد.

سرویس مدارس همدان برموج بی قانونی سوار است، افزایش خودسرانه نرخ ها

وارد مدرسه که می شود با ازدحام حضور والدینی روبرو می شود که هرکدام از آن ها نیز در حال صحبت با افرادی هستند که گویا به عنوان راننده سرویس مدارس معرفی گردیده اند.

پیش از حضور در مدرسه اطلاعاتی راجع به تعرفه سرویس مدارس همدان در سال جدید کسب نموده و با این تصور که نرخ ها مشخص است و مسیر خانه تا مدرسه فرزندش مسافتی بین 3 تا 7 کیلومتر است و نهایت ماهانه موظف به پرداخت 92 هزار تومان است؛ به دنبال شخصی می شود که از خودروی سواری خود به عنوان سرویس مدرسه استفاده نموده و سرویس ایاب و ذهاب فرزندش خودروی ون نباشد.

پس از مصاحبه با چند راننده به سراغ راننده دیگری می رود و در مصاحبه با وی و اعلام مسیر منزل به راننده از او تقاضا می نماید ایاب و ذهاب فرزندش راه عهده دار شود که پس از گذشت اندکی زمان و بیان صحبت های اولیه؛ راننده نام فرزند وی را در لیست مسافران خود می نویسد و صحبت به نحوه پرداخت وجه بابت ارائه این خدمات می شود.

راننده خودروی پراید با شاهد دریافت خدا مبنی بر اینکه مبلغی که برای ایاب و ذهاب دانش آموزان دریافت می شود آن قدر اندک است که کفاف خرج های ماشینش را نمی دهد، می گوید؛ واقعیت اینکه ما تابع نرخ مشخص گردیده برای سرویس مدارس همدان نیستیم و تعرفه پایه رانندگان 130 هزار تومان است.

تابع نرخ مشخص گردیده برای سرویس مدارس همدان نیستیم

آنچه عنوان شد برشی از اتفاقات اولین روز مدرسه در همدان است که شیرینی ماه مهر و آغاز سال تحصیلی را برای خانواده ها تلخ نموده چراکه از همان ابتدای امر شاهد بی توجهی به قانون و عدم تمکین رانندگان به نرخ های مصوب سرویس های مدارس هستیم.

همین موضوع که در پی آن تماس های مکرری با مطالب گلچین شده حاصل شد مطالب گلچین شده در ساعت تعطیلی مدارس به برخی مدارس همدان مراجعه کرد و متأسفانه شاهد صحت این موضوع شد.

یکی از والدین که فرزندش در مقطع دوم ابتدایی تحصیل می نماید در مصاحبه با مطالب گلچین شده بابیان اینکه راننده ای محترم که اتفاقاً سال گذشته نیز رفت وآمد از خانه به مدرسه فرزندم را به وی سپرده بودم؛ برای سرویس رفت و آمد فرزندم از بنده ماهانه 190 هزار تومان طلب نموده است، گفت: سال گذشته مبلغ 90 هزار تومان پرداخت می کردم اما سال جاری به یک باره با افزایش 100 هزارتومانی مبلغ سرویس مدرسه روبرو گردیده ام.

وی بابیان اینکه به نظر می رسد هیچ یک از رانندگان معرفی گردیده از سوی مدرسه ای که فرزندم در آن تحصیل می نماید مقید به دریافت تعرفه اعلام گردیده از سوی تاکسیرانی برای ارائه خدمات سرویس مدرسه نیستند، گفت: جالب اینکه مسیر خانه تا مدرسه فرزندم در سال جدید تغییری نداشته و همان مسیر سال گذشته باید طی شود.

یکی دیگر از والدین دانش آموزان نیز در مصاحبه با مطالب گلچین شده بابیان اینکه هرسال شاهد نابسامانی در این بخش هستیم، گفت: فاصله خانه ما تا مدرسه 3 کوچه بیشتر نیست و ازآنجایی که خودم کارمند هستم و در زمان تعطیلی مدرسه امکان حضورم در مدرسه برای رساندن فرزندم به خانه وجود ندارد مجبور به دریافت سرویس مدرسه برای دخترم گردیده ام.

وی بابیان اینکه راننده سرویس مدرسه برای ایاب و ذهاب فرزندم ماهانه 140 هزار تومان طلب نموده است درحالی که تعرفه تاکسیرانی 75 هزار تومان است، گفت: این حد از بی قانونی واقعاً جای تعجب دارد.

وی با ابراز تعجب از برخی والدین که به راحتی این مبالغ را پرداخت می نمایند و اصلاً پیگیر آن نیستند که بدانند نرخ واقعی مشخص گردیده برای سرویس مدارس چقدر است و حتی وقتی از نرخ آگاه می شوند نیز عکس العملی نسبت به تخلف رانندگان سرویس مدارس ندارند، مطرح کرد: وقتی از همان ابتدای آموزش فرزندم شاهد بی قانونی باشد و حتی مرا نیز مشوق این امر قلمداد کند دیگر چه انتظاری داریم فرزندانی قانونمند به جامعه تحویل دهیم.

وی بابیان اینکه در این مسئله موضوع پول نیست بلکه اجازه دادن به برخی برای سوءاستفاده از موقعیت ایجادگردیده مطرح است، گفت: وقتی تاکسیرانی نرخی مشخص برای رانندگان مشخص نموده و رانندگان با توجه به نرخ مشخص گردیده برگه انتخابشان به عنوان سرویس مدارس را امضا نموده اند چرا باید در عمل طور دیگری رفتار نمایند و شاهد تخلف باشیم.

وی بابیان اینکه اگر از همان ابتدا نرخ سرویس مدرسه حتی 500 هزار تومان اعلام می شد پرداخت آن برای من راحت تر بود تا اینکه با قبول کردن تخلف یک راننده سرویس؛ خودم را در جرم او شریک کنم، گفت: اگر نرخ سرویس مدارس کم است باید رانندگان درخواست خود را به مجموعه مسئول ارائه دهند تا شاید کرایه ها افزایش یابد و نباید این چنین خانواده ها را در زیر پا گذاشتن قانون شریک نمایند چراکه به هرحال خانواده ها برای اینکه خیالشان از رفت و آمد فرزندشان راحت شود به این تخلف تن خواهند داد.

پس از مصاحبه با برخی والدین که همگی معتقد به بی قانونی در این زمینه بودند با شماری از رانندگان سرویس مدارس نیز به بحث پرداختم.

یکی از رانندگان که خودروی پراید خود را برای سرویس مدرسه در نظر گرفته است در مصاحبه با مطالب گلچین شده بابیان اینکه وقتی قیمت خودروی پراید 40 میلیون تومان می شود دیگر هزینه و خرج های ماشین مانند قیمت های سال گذشته نیست، ادامه داد: تعرفه مشخص گردیده برای سرویس مدارس خیلی کم است.

نرخ های مشخص گردیده با تورم اقتصادی نمی خواند

وی بابیان اینکه هر وقت مسیرمان به تعمیرگاه خودرو بیفتد خرج ماشین مبلغی بیش از آن چیزی است که ماهانه از والدین دانش آموزان دریافت نموده ایم، گفت: نرخ های مشخص گردیده با تورم اقتصادی نمی خواند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا هر راننده هر نرخی که دوست داشته باشد اعلام می نماید، گفت: در صحبتی با سایر رانندگان نرخ پایه را 130 هزار تومان مشخص نموده ایم و هر راننده بسته به مسیری که باید طی کند نرخ را اعلام می نماید.

پس از مصاحبه با والدین و رانندگان سرویس های مدارس به سراغ مدیرفنی سازمان تاکسیرانی همدان که مسئولیت ساماندهی سرویس های مدارس را عهده دار است رفتم که وی در مصاحبه با مطالب گلچین شده با بیان اینکه در حال حاضر 700 راننده برای انجام سرویس مدارس شهر همدان درخواست داشته و ثبت نام اولیه را انجام داده اند، گفت: از این تعداد برای 500 نفر پرونده تشکیل گردیده است.

سیدعلی موسوی با بیان اینکه برچسب مشخص سرویس مدارس برای نصب روی خودروها آماده است و به این 500 راننده داده خواهد شد، گفت: در حال حاضر 200 راننده متقاضی دیگر نیز در حال تکمیل مدارک هستند.

وی بابیان اینکه سال گذشته بین 700 تا 800 راننده خدمات سرویس دهی مدارس شهر همدان را انجام می دادند، مطرح کرد: بیش از نیمی از رانندگان متقاضی انجام خدمات سرویس مدارس را بانوان تشکیل می دهند.

وی تعرفه سرویس مدارس را نیز گفت و با بیان اینکه برای مسیرهای صفر تا 3 کیلومتر به ترتیب برای خودروی سواری، خودروی ون و مینی بوس 75، 65 و 60 هزارتومان به صورت ماهانه مشخص گردیده است، گفت: برای مسیرهای بین 3 تا 7 کیلومتر نیز برای خودروی سواری 92 هزارتومان، برای ون 80 هزارتومان و برای مینی بوس مبلغ ماهانه 70 هزارتومان مشخص گردیده است.

مدیرفنی سازمان تاکسیرانی همدان گفت: برای مسیرهای بیش از 7 کیلومتر نیز خودروهای سواری ماهانه 100 هزارتومان، خودروی ون ماهانه 92 هزارتومان و مینی بوس ماهانه 80 هزارتومان دریافت خواهند کرد.

موسوی در ادامه با اشاره به نظارت بر روند خدمات رسانی رانندگان سرویس های مدارس مطرح کرد: در این برنامه آموزش و پرورش و مدیران مدارس باید بر این موضوع تاکید نمایند که رانندگان حق سوارکردن مسافر بیش از ظرفیت ممکن را ندارند.

والدین از خودروهای دارای برچسب سرویس مدارس استفاده نمایند

وی با بیان اینکه والدین نیز باید در این زمینه با مجموعه همکاری نمایند، گفت: والدین باید ثبت نام اولیه را در سامانه سرویس مدارس انجام دهند و از خودروهایی که دارای برچسب سرویس مدارس هستند، استفاده نمایند.

مدیرفنی سازمان تاکسیرانی همدان بابیان اینکه تعهد سازمان تاکسیرانی نسبت به کسانی است که برچسب را دریافت نموده اند، گفت: ظرفیت هر خودرو 4 نفر است.

موسوی بر ضرورت همکاری هدایت و رانندگی نیز تاکید نمود و بابیان اینکه برخورد مجموعه تاکسیرانی از طریق بازرسی های مستمر صورت خواهد گرفت، گفت: نرخ نامه های سرویس مدارس طی ارسال نامه ای از آموزش و پرورش به شورای شهر و در پی آن ارسال نامه از شورای شهر به فرمانداری و در نهایت ارسال نامه از فرمانداری به آموزش و پرورش نهایی گردیده که باید به مدارس ابلاغ شود.

نرخ نامه از طرف آموزش و پرورش به مدیران مدارس ابلاغ می شود

وی بابیان اینکه نرخ نامه از طرف آموزش و پرورش به مدیران مدارس ابلاغ می شود، گفت: مدیران مدارس باید طبق نرخ اعلام گردیده رانندگان را موظف به دریافت وجه نمایند.

سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری همدان نیز با اشاره به بازگشایی مدارس از ساماندهی یک هزار و 500 دستگاه تاکسی و خودروی شخصی در همدان اطلاع داد و گفت: سال جاری یک هزار و 500 دستگاه خودرو به عنوان سرویس مدرسه فعال خواهند بود.

محمد پوروخشوری با بیان اینکه 100 دستگاه مینی بوس نیز به عنوان سرویس مدرسه ساماندهی گردیده است، گفت: این اتوبوس ها برچسب سرویس مدرسه می گیرند که با طراحی یک هولوگرام روی آن امکان تخلف وجود ندارد.

سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری همدان با اشاره به اینکه 8 مدرسه پرازدحام شناسایی و اتوبوس هایی در این مسیرها جانمایی گردیده است، گفت: طبق برنامه ریزی به هنگام تعطیلی مدارس پرازدحام اتوبوس ها در محدوده این مکان آموزشی جانمایی می شود تا اگر تمایل به استفاده از سرویس نبود، دانش آموزان از این خودروها برای جابجایی استفاده نمایند.

اما گذشته از صحبت های مسئولان تاکسیرانی و حمل ونقل بار و مسافر که شرح چندانی در خصوص نحوه برخورد با متخلفان ارائه ندادند پیگیر این موضوع از رئیس شورای شهر همدان شدیم.

رئیس شورای شهر همدان در این خصوص در مصاحبه با مطالب گلچین شده بابیان اینکه رانندگان سرویس ها موظف به اعمال تعرفه مشخص گردیده هستند و دریافت هر مبلغی به غیراز نرخ های مشخص تخلف است، گفت: والدین باید از رانندگان متخلف شکایت نمایند.

کامران گردان بابیان اینکه تا زمانی که والدین گزارش ندهند ما دستمان برای برخورد با متخلفان بسته است، گفت: والدین باید در صورت مشاهده تخلف به سازمان تاکسیرانی شکایت نمایند تا از طریق این مجموعه به تعزیرات اعلام شود.

وی با تأکید بر اینکه نرخ مشخص گردیده است و باید راننده سرویس مدرسه مقید به اجرای آن باشد، گفت: اگر راننده متخلف تاکسی دار باشد باید والدین به مجموعه تاکسیرانی شکایت نمایند و اگر راننده سرویس از خودروی سواری خود استفاده نموده و برچسب سرویس مدرسه را دریافت نموده اما تخلف می نماید باید والدین به تعزیرات حکومتی شکایت نمایند.

وی با تأکید بر اینکه در صورت شکایت والدین از سرویس مدارس ضمن برخورد با رانندگان برچسب سرویس مدرسه از روی خودرو برداشته می شود، گفت: رانندگان متخلف از سیستم سرویس مدرسه حذف خواهند شد.

رئیس شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه رانندگانی که برچسب سرویس مدرسه را دریافت نموده اند شرایط تاکسیرانی را قبول نموده اند و با در نظر دریافت شرایط برگه های لازم را تکمیل نموده و پرونده تشکیل داده اند، گفت: این رانندگان تعهد کتبی داده اند و اگر کسی خارج از نرخ مصوب مبلغی دریافت کند به تعزیرات حکومتی معرفی و ضمن جریمه مالی برچسبی که به واسطه آن به راننده هویت داده گردیده پس گرفته می شود.

کامران گردان در جواب صحبت برخی رانندگان مبنی بر تصویب نرخ ها درزمانی که پراید 40 میلیون تومان نبوده است، گفت: مگر نرخ ها باقیمت خودرو مشخص گردیده که این چنین صحبت هایی عنوان می شود!

وی بابیان اینکه نرخ ها بر اساس نرخ های تاکسیرانی مشخص گردیده است، گفت: حتی اگر قراری مبنی بر تغییر نرخ سرویس ها وجود داشته باشد باید در شورای شهر و کمیته نرخ گذاری که نمایندگانی از آموزش وپرورش هم حضور دارند به تصویب برسد و رانندگان اجازه دریافت وجه اضافه را ندارند و دریافت مبلغی فراتر ازآنچه در تعرفه مشخص گردیده تخلف محرز است.

رئیس شورای شهر همدان مطرح کرد: در دستورالعمل نرخ گذاری وظیفه نظارت آموزش وپرورش به طور واضح عنوان گردیده است.

مدیرکل آموزش وپرورش استان همدان نیز در خصوص نحوه نظارت بر سرویس های مدارس مطرح کرد: آموزش وپرورش علی الاصول نقشی در این زمینه ندارد و فقط از اعضای کارگروه هستیم.

محمد پورداوود بابیان اینکه در سرویس مدارس باید افراد قابل اعتماد مسئولیت جابجایی فرزندان را عهده دار باشند، گفت: والدین باید از سرویس های مورد تائید سازمان تاکسیرانی استفاده نمایند.

با تمام این تفاسیر آنچه مسلم است اینکه اگر والدین نیز در این مساله قدری مصمم تر رفتار نمایند و خود را ملزم به اجرا قانوان بدانند؛ اجازه فرصت طلبی به عده ای داده نخواهد شد و شاهد این چنین بی قانونی های نخواهیم بود چراکه اگر متخلفان متوجه حساسیت والدین باشند به خود اجازه این رفتار را نمی دهند کمااینکه مسئولان نیز باید در برخورد با متخلفان قاطعانه عمل نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سرویس مدارس همدان برموج بی قانونی سوار است، افزایش خودسرانه نرخ ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرویس مدارس همدان برموج بی قانونی سوار است، افزایش خودسرانه نرخ ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید