برخی کاربران ویکی پدیا اطلاعات آن را وحی منزل می دانند

به گزارش مطالب گلچین شده، نشست تخصصی با موضوع کاربرد و تکنیک های ویکی پدیا در ارتباطات بعدازظهر امروز سه شنبه 20 شهریور با حضور تعدادی از مدیران ارشد ویکی پدیای فارسی در دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها برگزار گردید.

برخی کاربران ویکی پدیا اطلاعات آن را وحی منزل می دانند

محسن سالک، دیوان سالار و مدیر ارشد ویکی پدیای فارسی در این نشست گفت: اعتماد بسیار زیادی بین خواننده ها و ویکی پدیا وجود دارد که البته یک وجه منفی آن این است که کاربران فکر می نمایند اطلاعات ویکی پدیا وحی منزل است؛ این مشکل به سطح پائین سواد رسانه ای مخاطبان بر می گردد.

وی با اشاره به قابل تقدیر بودن اطلاعات ویکی پدیا به صورت لحظه ای تاکید نمود که ویکی پدیا را باید نه یک منبع اولیه بلکه یک منبع ثانویه تلقی کرد چرا که همواره سعی می نماید اطلاعات جدیدی در رابطه با موضوعات مورد جستجو بارگذاری کند.

وی به بالا بودن میزان مراجعه به ویکی پدیا در اینترنت اشاره نمود که حتی در مقاطعی منجر به دان شدن (قطع موقت دسترسی) ویکی پدیا گردیده است از جمله در زمان درگذشت مایکل جکسون که به حدی به ویکی پدیا مراجعه گردیده بود که این دانشنامه عمومی برای مدتی از کار افتاد.

این مدیر ارشد ویکی پدیای فارسی در عین حال به نقش ویکی پدیا در گسترش علم و دانش پرداخت و گفت: ما بسیار می کوشیم با فضاهای آکادمیک و استادان دانشگاه ارتباط برقرار کنیم. همچنین با موزه ها، دانشنامه ها و کتابخانه های بزرگ؛ هر چند در پاره ای اوقات آنها چنین علاقه ای برای ارتباط دریافت با ما ندارند.

سالک درباره منابع درآمدی ویکی پدیای فارسی و همچنین انگیزه مدیران این دانشنامه عمومی از تداوم فعالیت درآن اضافه نمود: در سیستم غربی، فرهنگ اعانه و یاری کردن به سایت هایی مانند ویکی پدیا باب گردیده است هر چند خود ویکی پدیا اعلام نموده که هدفش کسب سود اقتصادی نیست اما در عین حال به کاربران می گوید که اگر مطالب این دانشنامه را بعد از مطالعه، ارزشمند تلقی می نمایند، به این دانشنامه یاری نمایند.

وی همچنین گفت: مدیران ارشد ویکی پدیای فارسی حدود 30 نفر هستند که هر کدام از آنها البته شغل دیگری دارند و مقالات ویکی پدیا را به صورت یک کار داوطلبانه تهیه و بارگذاری می نمایند.

در این نشست همچنین احمد عامری در مقام هماهنگ نماینده برنامه آموزشی ویکی پدیای فارسی ضمن بیان تاریخچه ای از شکل گیری ویکی پدیا از سال 2001 تاکنون گفت: این دانشنامه تا به حال بیش از 300 زبان را پوشش داده است. بیش از 45 میلیون مقاله دارد و تعداد کاربران ماهیانه آن به 200 هزار نفر بالغ می گردد. ویکی پدیا بیش از 15 میلیارد بازدید را ثبت نموده است و تقریبا هر ثانیه 6 هزار بار دیده می گردد.

به گفته وی، ویکی پدیا سایتی کاربرمحور است و به همین خاطر می توان به اطلاعات موجود در مقالات آن به صورت لحظه ای اضافه نمود و از این حیث بزرگترین پروژه تعاملی دنیا به شمار می رود.

همچنین آرش سلیمانی یک مدیر دیگر ارشد ویکی پدیای فارسی این دانشنامه را رسانه ای کاملا مستقل و بی طرف توصیف کرد که اطلاعات را بدون جهت گیری به مخاطبانش عرضه می نماید.

وی نیز گفت: ویکی پدیا دانشنامه ای عمومی است و نه تخصصی و لذا کاربران اصلی آن، عموم مردم هستند. ویکی پدیا 40 میلیون مقاله به حدود 400 زبان دارد.

محمد حیدرزاده یک مدیر دیگر ارشد ویکی پدیای فارسی با اذعان به اینکه ویکی پدیا معتبر نیست در عین حال شرح داد: این عدم اعتبار از این نظر است که ویکی پدیا یک دانشنامه است و دانشنامه ها هم بنا به ذات خود معمولا حرف آخر را در مورد یک مقوله نمی زنند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "برخی کاربران ویکی پدیا اطلاعات آن را وحی منزل می دانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخی کاربران ویکی پدیا اطلاعات آن را وحی منزل می دانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید